Plan wydarzenia
16:00 – 17:00
dr hab. Aneta Strachecka prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zajmuje się fizjologią i biochemią pszczół, jest autorką świeżo wydanej książki “Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej”. Podczas wykładu będzie można zadawać autorce pytania. Poruszone zostaną m.in. tematy:
- Czy pszczoły mają wątrobę i czy chorują na nowotwory?
- Czy pszczoły się narkotyzują?
- Jak dieta wpływa na odporność pszczół?
- Jak pole elektromagnetyczne wpływa na pszczoły?
- Dlaczego dzicy zapylacze są ważni?
- Prozdrowotne mikstury na bazie miodu
17:00 – 17:30
Artem Luhovyi – absolwent innowacyjnego kierunku studiów “EkoMiasto” na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie student studiów magisterskich na kierunku Gospodarka Przestrzenna, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ. Opiekun pasieki oraz domku do apiterapii na tym samym wydziale. Podczas swojego wystąpienia poruszy m.in. tematy:
- Różnorodność biologiczna i ekosystemy a także zagrożenia oraz ochrona
- Utrata bioróżnorodności a dobrobyt, koszty społeczne i rozprzestrzenianie się chorób (jak COVID-19 jest powiązany z zapylaniem poprzez pszczoły?)
- Znaczenie pszczół w ekosystemach miast Pszczoła w mieście – zagrożenia
- Działania na rzecz przywracania przyrody w mieście na przykładzie pszczelarstwa
- Badanie: Domek do apiterapii wraz z pasieką na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.
Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/1514126345730576/
Biblioteka UŁ od wiosny 2021 r. posiada własną pasiekę, którą opiekują się pszczelarze ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej. Ule na dachu przyczyniają się do popularyzowania wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa wśród społeczności akademickiej i mieszkańców Łodzi. Za sprawą Beeblioteki możliwe jest też uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają te owady dla człowieka. Więcej na temat projektu Beeblioteka Unilodz.