Celami Centrum są m. in.: badania związane z niepełnosprawnością i dostępnością; współpraca z otoczeniem społecznym poprzez wypracowywanie metod i narzędzi wsparcia społecznego osób z niepełnosprawnościami, a także rozwiązań w zakresie dostępności; wspieranie partycypacji społecznej i obywatelskiej osób z niepełnosprawnościami; budowanie platformy wymiany myśli dla szeroko rozumianego środowiska niepełnosprawnościowego.
Centrum zaangażowane jest obecnie m. in. w opiekę merytoryczną nad studiami podyplomowymi „Zarządzanie dostępnością w praktyce”, a także tworzenie (Dis)Ability Lab - laboratorium badawczo-dydaktycznego, wyposażonego w specjalistyczne sprzęty i oprogramowanie. (Dis)Ability Lab spełnia funkcje takie jak: przestrzeni symulacyjnej, do realizacji prac naukowo-badawczych; laboratorium dydaktycznego, dla studentów różnych kierunków, do prowadzenia zajęć o charakterze „Disability Awarness Training”; miejsca do pracy/nauki dla studentów z różnymi niepełnosprawnościami.
W skład Rady Naukowej Centrum wchodzą: z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego - dr hab. Grażyna Mikołajczyk-Lerman, prof. UŁ i dr Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz, natomiast Wydział Nauk o Wychowaniu reprezentują dr hab. Dorota Podgórska-Jachnik, prof. UŁ i dr Anna Gutowska. Kierownikiem Centrum został powołany dr Zbigniew Głąb z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego.
Centrum zaprasza do współpracy wszystkie chętne osoby i instytucje – zarówno z kręgów naukowych jak i społecznych.
Materiał: EkSoc UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ