dr hab. Jakub Kronenberg, prof. UŁ – ekonomista ekologiczny, kierownik Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych. Wśród swoich zainteresowań badawczych wymienia: różne aspekty wartości środowiska przyrodniczego, sprawiedliwość środowiskową, zrównoważoną konsumpcję, dewzrost.
Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?
Jako dziecko marzyłem o byciu naukowcem w białym fartuchu, podobnie jak niektóre dzieci marzą o byciu strażakami czy kosmonautami. Mimo iż mój codzienny strój nie wygląda dokładnie tak, jak w moich wyobrażeniach, ogólnie uważam, że z powodzeniem udało mi się zrealizować dziecięce marzenie.
Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?
Nasze badania wspierają procesy decyzyjne i cieszą się zainteresowaniem wśród innych badaczy i mediów. Podkreślamy na przykład, że większość zieleni w miastach to tzw. zieleń nieformalna, która nie jest odpowiednio chroniona. I rzeczywiście coraz więcej się o tym mówi.
Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca?
Ciągłe poszukiwanie, zgłębianie tematu, porządkowanie i przekazywanie wiedzy. Współpraca z innymi badaczami, a także innymi interesariuszami, udział w różnych ciałach doradczych. Szczególnie ważne są w tym kontekście kontakty i współpraca międzynarodowa. Nauka nie ma przecież granic!
Więcej o pracy prof. Jakuba Kronenberga
UŁ. Sukces projektu ENABLE – lepsze wykorzystanie błękitnej i zielonej infrastruktury
Zieleń miejska w czasach Covid-19 - opinie Polaków
Wycinka Lex Szyszko w Łodzi – dane UŁ szokują!
Artykuły naukowe
Science Direct
Google Scholar
Research Gate
Scopus
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.