Prof. Katarzyna Zajda kierowniczką projektu IDUB o wykorzystaniu wiedzy o innowacjach społecznych

Dr hab. Katarzyna Zajda, prof. UŁ z Katedry Socjologii Wsi i Miasta będzie kierowała projektem pt. "Wykorzystanie wiedzy o innowacjach społecznych przez wiejskie organizacje pozarządowe". Projekt zrealizuje wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Łódzkiego dzięki finansowaniu przyznanemu w ramach uniwersyteckiego konkursu IDUB „Wpływ nauki na społeczeństwo”.

Photo by Jacek Dylag on Unsplash
prof. Katarzyna Zajda

Planowane działania projektowe

Projekt pod kierownictwem dr hab. Katarzyny Zajdy, prof. UŁ będzie poświęcony wykorzystaniu wiedzy o innowacjach społecznych i przewiduje m.in.:

1. Upowszechnienie wiedzy na temat uwarunkowań i konsekwencji wdrażania innowacji społecznych, dobrych praktyk w tym zakresie oraz narzędzia do badania postaw liderów wiejskich NGOs wobec innowacji społecznych. W tym celu zostanie opracowany poradnik kierowany do tych organizacji w przejrzysty, popularno-naukowy sposób prezentujący w/w zagadnienia.

Poradnik zostanie zamieszczony na stronie Centrum Innowacji Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz kluczowych dla rozwoju NGOs podmiotów działających w skali ogólnopolskiej, do których zalicza się: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Centrum OPUS, Stowarzyszenie Klon/Jawor, jak również Krajową Sieć Rozwoju Obszarów Wiejskich (KSOW).

2. Organizację warsztatów dla przedstawicieli LGD, jako podmiotów zrzeszających nie tylko NGOs, ale również przedstawicieli sektora publicznego (urzędów gmin, ośrodków pomocy społecznej, szkół) oraz gospodarczego (lokalnych przedsiębiorców). Podmioty te same realizują innowacje społeczne oraz pełnią funkcję grantodawczą. Lokalne grupy działania (3 w skali kraju, z różnych województw) zostaną wytypowane we współpracy z KSOW, gdzie decydujące będzie kryterium jak największej liczby podmiotów zrzeszonych w takiej organizacji.

3. Stworzenie sieci współpracy na rzecz wdrażania na wsi innowacji społecznych w skład której będą wchodzić podmioty działające w skali ogólnopolskiej, m.in. Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Centrum OPUS, KSOW. Do sieci włączone zostanie Centrum Innowacji Społecznych UŁ oraz jednostki Uniwersytetu Łódzkiego (Katedra Socjologii Wsi i Miasta oraz Katedra Badań Edukacyjnych).

Zespoł projektowy

Dr hab. Katarzyna Zajda, prof. UŁ - kierownik projektu

Dr hab. Sławomir Pasikowski, prof. UŁ - Wydział Nauk o Wychowaniu (dyscyplina pedagogika)

Dr hab. Inga Kuźma, prof. UŁ - Wydział Filozoficzno-Historyczny (dyscyplina: etnologia i antropologia kulturowa)