Wykład oparty jest na najnowszej monografii naukowej dr Jabłońskiej pt.: „Slavic Witches and Social Media” oraz na jej wcześniejszych badaniach i publikacjach. W trakcie wykładu prelegentka przedstawi kształtowanie się cyfrowej religijności i duchowości w Polsce na przykładzie religii neopogańskich skontrastowanych z dominującym w Polsce wyznaniem katolickim.
Badania nad cyfrową religijnością zyskują coraz większą popularność wśród badaczy socjologii, kulturoznawstwa i religii na całym świecie, jednak obszar słowiańskiej duchowości w kontekście immersji w media społecznościowe pozostaje wciąż marginalnie rozpoznany. W trakcie spotkania dr Jabłońska opowie o słowiańskich wiedźmach w kontekście rosnącej popularności neopogańskich religii i roli mediów społecznościowych w praktykach religijnych. Poruszy kwestie współczesnego czarostwa w Polsce, obejmującego tradycję Wicca, rodzime słowiańskie wierzenia, a także indywidualne, eklektyczne ścieżki.
Omawiane treści okraszone zostaną także wątkiem potencjalnej użyteczności narzędzi sztucznej inteligencji w badaniach nad religijnością. Słuchacze otrzymają zatem barwny portret słowiańskich wiedźm oraz głębsze zrozumienie ich wierzeń, praktyk i zaangażowania na platformach mediów społecznościowych. Spotkanie może być szczególnie interesujące dla wszystkich zainteresowanych socjologią religii, religią cyfrową i etnografią, teologią oraz komunikacją i nowymi mediami, a także dla zainteresowanych magią ludową i słowiańskimi tradycjami oraz ich adaptacją do cyberprzestrzeni.
Marta R. Jabłońska to adiunkt na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Ekonomiczo-Socjologicznym. Specjalizuje się w socjologii, cyberpsychologii, religii cyfrowej i sztucznej inteligencji. Zajmuje się badaniem przejawów religijności i duchowości online, osobowości w kontekście aktywności w cyberprzestrzeni oraz zastosowań sztucznej inteligencji w badaniach społecznych. Posiada członkostwo w Polskim Towarzystwie Socjologicznym oraz The Association for the Sociology of Religion (ASR).