Opis studiów
Studia drugiego stopnia na kierunku EKONOMIA pozwalają na zdobycie pogłębionej wiedzy ekonomicznej na temat zjawisk i problemów gospodarowania w skali mikro- i makroekonomicznej oraz umiejętności w zakresie analizy ekonomicznej oraz podejmowania decyzji. Program studiów składa się z modułów przedmiotów ekonomicznych, a także przedmiotów pozaekonomicznych istotnych z punktu widzenia zrozumienia zagadnień ekonomicznych. Studenci pozyskują pogłębioną wiedzę z zakresu teorii ekonomii, praktyki życia gospodarczego oraz metod analitycznych wykorzystywanych w badaniach nad gospodarką.
Dzięki znacznej liczbie zajęć interakcyjnych studenci są w stanie rozwinąć swoje umiejętności praktyczne w zakresie wykorzystania zdobytej wiedzy do rozwiązywania rzeczywistych problemów. W trakcie studiów szczególny nacisk kładziony jest na dbałość o precyzję badawczą oraz na kształtowanie odpowiednich postaw etycznych. Rozwijane są również kompetencje społeczne związane z pracą w grupach oraz zarządzaniem projektami badawczymi.
Biorąc pod uwagę fakt iż w miarę rozwoju życia gospodarczego rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu ekonomii, celem studiów drugiego stopnia jest wykształcenie absolwentów dostosowanych do współczesnych wymogów rynku pracy. Są to osoby, które potrafią prowadzić samodzielnie badania, podejmować decyzje istotne dla funkcjonowania przedsiębiorstw oraz decyzje strategiczne w instytucjach publicznych. Ukończenie studiów na tym kierunku zapewnia wiedzę i kompetencje pozwalające znaleźć ciekawe zatrudnienie niemal w każdej instytucji i sferze życia społecznego.
Kierunek otrzymał:
- ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kategorii Umiędzynarodowienie;
- certyfikat akredytacyjny International Accreditation Council for Business Education (Ekonomia - studia w języku angielskim);
- certyfikat akredytacyjny i Znak Jakości „Studia z Przyszłością” przyznany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencję PRC.
Specjalności
W ramach studiów drugiego stopnia na kierunku oferowane są cztery specjalności.
GOSPODARKA CYRKULARNA
Celem specjalności jest poszerzenie wiedzy studentów i rozwinięcie praktycznych umiejętności wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym do zarówno sektora publicznego, jak i do przedsiębiorstw. Oferuje ona umiejętności, jak pozyskiwać fundusze europejskie w nowym budżecie UE na lata 2022-2027 w zakresie gospodarki cyrkularnej, zaliczanej do priorytetowych sektorów we wszystkich krajach członkowskich (obok sektora gospodarki cyfrowej). Absolwent specjalności będzie przygotowany do sporządzania analiz i raportów, zawierających rekomendacje dla firm i dla sektora publicznego, w zakresie spełniania wymogów gospodarki nisko-odpadowej a nawet „zero-odpadowej”, w tym zwłaszcza w zakresie: eko-projektowania a także przepisów, związanych z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta za produkt po zakończeniu jego użytkowania.
KREOWANIE KOMPETENCJI MENEDŻERSKICH
Celem specjalności jest poszerzenie wiedzy studentów oraz rozwinięcie praktycznych umiejętności menedżerskich. Nabyte umiejętności koncepcyjne i diagnostyczno-analityczne mają pomóc wykreować menedżera, który będzie występował zarówno w roli przywódcy, jak i przedsiębiorcy. Szczególną wagę przywiązujemy do wyposażenia studentów w narzędzia służące rozwiązywaniu pojawiających się problemów decyzyjnych. Absolwenci tej specjalności są przygotowani do prowadzenia własnego biznesu i do kierowania zespołami ludzkimi.
ZAAWANSOWANA ANALIZA EKONOMICZNA
Celem specjalności jest przygotowanie studentów do samodzielnego prowadzenia analiz z zakresu ekonomii z wykorzystaniem zaawansowanych metod ilościowych, a także poszerzenie wiedzy na temat koncepcji ekonomicznych spoza głównego nurtu Ekonomii oraz związków między gospodarką a polityką. Absolwent specjalności będzie przygotowany do samodzielnego prowadzenia analiz we wszelkiego rodzaju instytucjach, w których wykorzystywana jest zaawansowana wiedza ekonomiczna, interpretowania zjawisk i procesów zachodzących w gospodarce, sporządzania raportów o stanie gospodarki, formułowania ocen i wskazówek dla polityki gospodarczej, prognozowania zjawisk i procesów gospodarczych oraz przetwarzania danych statystycznych z użyciem komputera.
ZARZĄDZANIE ROZWOJEM FIRMY
Specjalność umożliwia studentom zdobycie zaawansowanej wiedzy na temat prawno-podatkowych, finansowych i organizacyjnych uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej w złożonym otoczeniu oraz nabycie umiejętności podejmowania decyzji zarządczych w małym i średnim przedsiębiorstwie, głównie na podstawie wyników zaawansowanej analizy ekonomicznej, w tym finansowej, oraz oceny czynników mikro- i makrootoczenia. Studenci tej specjalności są przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, ukierunkowanej również na rynki zagraniczne i sferę e-biznesu. Posiadają kompetencje do zarządzania firmą w sposób innowacyjny, społecznie odpowiedzialny i zgodny z zasadami etyki zawodowej.
Główne przedmioty
Wśród istotnych przedmiotów wymienić należy m.in.:
- mikroekonomię zaawansowaną,
- makroekonomię zaawansowaną,
- historię myśli ekonomicznej,
- instytucje w gospodarce,
- ekonomię rozwoju,
- ekonomię międzynarodową,
- rynek kapitałowy
- ekonometrię i prognozowanie.
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów II stopnia może podjąć pracę:
- na stanowiskach: specjalisty do spraw ekonomicznych i zarządzania, doradcy finansowego i inwestycyjnego, analityka biznesowego, specjalisty do spraw sprzedaży i marketingu czy ekonomisty,
- w charakterze specjalisty w przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych i usługowych, administracji publicznej (centralnej i lokalnej),
- w przedsiębiorstwach działających w sektorze finansowym,
- w placówkach naukowo-badawczych,
- w organizacjach non-profit.
Absolwent przygotowany jest również do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Interdyscyplinarny i elastyczny program kształcenia na kierunku Ekonomia uwzględnia potrzeby rynku pracy oraz sprzyja karierom absolwentów.
Zasady przyjęć
Dla absolwentów studiów (licencjackich/inżynierskich/magisterskich) wszystkich kierunków.
Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń - na podstawie średniej ocen z toku studiów.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: rekrutes@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 51 32
Strona: www.eksoc.uni.lodz.pl
Strona: www.uni.lodz.pl/instytut-ekonomii