InSight Crime
Dwa artykuły dotyczące koncepcji kolektywnej trajektorii opracowanej przez zespół prof. Chomczyńskiego ukazały się na https://insightcrime.org.
Pierwszy z artykułów traktuje o sposobie rekrutowania nowych członków przez organizacje przestępcze w Meksyku, zaś drugi artykuł ma formę wywiadu z Profesorem, w którym objaśnia on koncepcję kolektywnej trajektorii i odnosi ją do bieżących trendów w meksykańskiej przestępczości zorganizowanej.
Koncepcja kolektywnej trajektorii
Dr hab. Piotr Chomczyński, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki, Akademia Nauk Stosowanych w Pile) we współpracy z:
-
Rogerem S. Guy’em (State University of New York at Oswego Department of Criminal Justice, Stany Zjednoczone),
-
Timothym Clarkiem (University of Texas at El Paso’s Department of Criminal Justice, Stany Zjednoczone),
-
Eleną Azaolą (Centro de Investigaciones y Estudios Superiores en Antropología Social, Meksyk),
-
Rodrigo Cortina Cortezem (niezależny badacz z Meksyku),
opracował nową koncepcję kryminologiczną o nazwie kolektywna trajektoria (collective trajectory). Koncepcja powstała na bazie kilkuletnich badań terenowych prowadzonych przez prof. Piotra Chomczyńskiego w krajach Ameryki Łacińskiej (Ekwador, Meksyk, Honduras). Kolektywna trajektoria tłumaczy na poziomie teoretycznym zjawisko wstępowania młodych ludzi w szeregi organizacji przestępczych w latynoamerykańskich realiach kulturowych.
Koncepcja ta będzie testowana w sześciu państwach Ameryki Łacińskiej (Kolumbii, Meksyku, Hondurasie, Argentynie, Brazylii, Chile) w ramach czteroletniego międzynarodowego projektu naukowego CRIMLA finansowanego przez Norwegian Research Council, w którym prof. Chomczyński bierze udział od 2021 roku. Projekt jest koordynowany przez prof. Sveinunga Sandberga z University of Oslo.
Koncepcja kolektywnej trajektorii została opublikowana w najważniejszych zagranicznych i polskich czasopismach kryminologicznych, takich jak:
-
Justice Quarterly, British Journal of Criminology, Current Sociology, International Sociology, Journal of Contemporary Ethnography, Global Crime.
-
Archiwum Kryminologii, rozdział do podręcznika Kryminologia wydawanym w PWN pod redakcją Piotra Chomczyńskiego, Przymysława Frąckowiaka, ANS w Pile oraz Dagmary Woźniakowskiej-Fajst, PAN, UW).
Dr hab. Piotr Chomczyński, prof. UŁ – socjolog, kryminolog lider zespołu badawczego w Centrum Analiz, Modelowania i Nauk Obliczeniowych Uniwersytetu Łódzkiego, profesor w Katedrze Socjologii Sztuki Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Katedrze Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych w Pile. Interesuje się socjologią dewiacji, przestępczością zorganizowaną w krajach Ameryki Łacińskiej oraz metodologią badań etnograficznych prowadzonych w trudnym terenie. Prowadzi badania etnograficzne nad przestępczością karteli narkotykowych. We współpracy z Meksykańską Komisją Obrony Praw Człowieka (Comisión de Derechos Humanos de México) monitorował sytuację osób osadzonych w zakładach karnych i korekcyjnych w Meksyku a także w Hondurasie, Niemczech, Ekwadorze i Ukrainie.
Źródło: prof. Piotr Chomczyński, www.uni.lodz.pl
Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału