Spotkanie z autorem i autorkami książki „Moralność a doznanie. Uwagi o estetycznym i pozaestetycznym doświadczaniu sztuki”: Kamilą Biały, Tomaszem Ferencem i Dagną Kidoń

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorem i autorkami książki „Moralność a doznanie. Uwagi o estetycznym i pozaestetycznym doświadczaniu sztuki”: Kamilą Biały (Katedra Socjologii Sztuki UŁ), Tomaszem Ferencem (Katedra Socjologii Sztuki UŁ) i Dagną Kidoń (Instytut Nauki o Sztuce PWSFTviT). Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2023, o godz. 18.00, w Łódzkiej Szkole Gestalt (Łódz, ul. Piotrkowska 125, III piętro, wejście z bramy). Wstęp wolny.

Co łączy badania okulograficzne, sztukę, politykę, neuronaukę i fenomenologię? Jak patrzymy na obrazy i jak działają one na nas? Czy nasze przekonania wpływają na recepcję obrazów i co kryje się za naszym doświadczeniem estetycznym? To tylko kilka z pytań, na które starają się odpowiedzieć autor i autorki książki, łączącej rozważania o naturze naszych umysłów, uwagi o metodzie badawczej i o sztuce. Punktem wyjścia do rozpoczęcia badań stało się pytanie o to, na ile postawy polityczne i światopogląd wpływają na odbiór współczesnej sztuki. Okazało się ono jedynie początkiem do szerszych rozważań nad fenomenem recepcji. W książce w intrygującysposób zestawiono pozornie wykluczające się podejścia: warunkowane genetycznym zaprogramowaniem mózgu kwestie światopoglądowe oraz inspirowane fenomenologicznym namysłem koncepcje afektywności i ucieleśnienia procesów recepcji. Badania z wykorzystaniem eyetrackerów oraz pogłębione wywiady indywidualne dostarczyły niezwykle interesujących materiałów pozwalających na sformułowanie kilku, często zaskakujących wniosków, a także dających asumpt do kontynuowania namysłu metodologicznego i badań nad sztuką. Zakotwiczenie książki zarówno w bogatej i różnorodnej literaturze oraz w pozyskanych w toku procesu badawczego danych powoduje, że otrzymujemy solidną, inspirującą i zmuszającą do refleksji książkę.

okładka książki

Materiał: Łódzka Szkoła Filmowa