Inauguracje wydziałowe, sesje egzaminacyjne, przerwy międzysemestralne, dni rektorskie - sprawdź ważne terminy, które obowiązują społeczność #UniLodz.

ROK AKADEMICKI 2023/2024

1) uroczysta inauguracja roku akademickiego odbędzie się w dniu 2 października 2023 r.;
2) wydziałowe inauguracje roku akademickiego powinny odbyć się do dnia 2 października 2023 r.;
3) zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 3 października 2023 r. i trwają do 28 stycznia 2024 r.;

 

4) wyznacza się następujące dni wolne od zajęć dydaktycznych:
a) 31 października 2023 r. – dzień rektorski (studia stacjonarne),
b) 2 listopada 2023 r. – dzień rektorski ( studia stacjonarne i niestacjonarne),
c) od 22 grudnia 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. – zimowa przerwa świąteczna,
d) od 12 do 18 lutego 2024 r. – przerwa międzysemestralna;

 

5) Wyznacza się następujące terminy sesji w semestrze zimowym:
a) od 29 stycznia do 11 lutego 2024 r. - zimowa sesja egzaminacyjna,
b) od 19 do 25 lutego 2024 r. – zimowa sesja poprawkowa.


Dziekani mogą zarządzić rozpoczęcie semestru letniego do jednego tygodnia wcześniej.
Przesunięcie to nie może mieć wpływu na rozliczenie nieobecności w KIOD.

1) zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 26 lutego i trwają do 16 czerwca 2024 r.;


2) wyznacza się następujące dni wolne od zajęć dydaktycznych:
a) od 27 marca do 2 kwietnia 2024 r. - wiosenna przerwa świąteczna,
b) 2 maja 2024 r. - dzień rektorski (studia stacjonarne i niestacjonarne),
c) jeden piątek majowy - dzień rektorski z okazji Juwenaliów (studia stacjonarne i niestacjonarne),
d) 24 maja 2024 r. – dzień rektorski z okazji Święta Uniwersytetu Łódzkiego (studia stacjonarne i niestacjonarne),
e) 31 maja 2024 r. - dzień rektorski (studia stacjonarne i niestacjonarne),


3) wyznacza się następujące terminy sesji w semestrze letnim:
a) od 17 czerwca do 7 lipca 2024 r. - letnia sesja egzaminacyjna,
b) od 8 lipca do 30 września 2024 r. - przerwa przeznaczona na wakacje letnie, obozy naukowe, praktyki itp.;
c) terminy zaliczeń kończących przedmiot i egzaminów w jesiennej sesji egzaminacyjnej przypadającej na miesiąc wrzesień ustala dziekan.


Dziekan może przedłużyć zajęcia na studiach niestacjonarnych do dnia 23 czerwca 2024 r. i zarządzić zwolnienie z zajęć w dni łączące się z innymi wolnymi. Przesunięcie to nie może mieć wpływu na rozliczenie nieobecności w KIOD.

Regulamin sesji egzaminacyjnej roku akademickiego 2022/2023
Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ

Zarządzeniem Rektora UŁ nr 117 z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie: podziału roku akademickiego 2022/2023 ustala się w roku akademickim 2022/2023 następujące terminy sesji egzaminacyjnych:

od 23 stycznia do 5 lutego 2023 r. - zimowa sesja egzaminacyjna
od 13 lutego do 19 lutego 2023 r. - zimowa sesja poprawkowa
od 12 czerwca do 2 lipca 2023 r. - letnia sesja egzaminacyjna
od  1 września do 17 września 2023 r. – letnia sesja poprawkowa

Nie należy organizować zaliczeń oraz egzaminów po zakończeniu terminów sesji.

Protokoły elektroniczne zostaną automatyczne zamknięte przez system USOS z dniem 19 lutego 2023 r. o godz. 23:59 po zimowej sesji poprawkowej oraz z dniem 17 września 2023 r. o godz. 23:59 po letniej sesji poprawkowej. W wyniku automatycznego zatwierdzenia protokołu (zgodnie z datą zamieszczoną w protokole) wygasają uprawnienia prowadzącego do dokonywania w nim zmian. Oceny wpisane przez prowadzącego do tego momentu przyjmowane są przez COS jako oceny ostateczne.

       A. Zaliczenie przedmiotu

Warunki i terminy zaliczenia przedmiotów

1.Niniejszy Regulamin określa sposób i terminy zaliczenia semestru zimowego i letniego w roku akademickim 2022/2023.

2. Ilekroć w niniejszym regulaminie jest mowa o:

  • sesji egzaminacyjnej – rozumie się przez to podstawową (zasadniczą) zimową i letnią sesję egzaminacyjną,
  • sesji poprawkowej – rozumie się przez to zimową i letnią sesję poprawkową,
  • COS – Centrum Obsługi Studenta na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

3. Warunki i tryb uzyskania zaliczenia przedmiotu podawane są przez prowadzącego na pierwszych zajęciach. Warunki nie mogą naruszać Regulaminu studiów i Regulaminu sesji egzaminacyjnej.

4. Egzaminy składane są w czasie sesji egzaminacyjnej, która dzieli się na podstawową i poprawkową. Dla każdego egzaminu ustalane są dwa terminy: termin pierwszy i termin poprawkowy. Egzamin w terminie poprawkowym nie może się odbyć przed upływem siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyniku egzaminu odbytego w terminie pierwszym.  Terminy i miejsce egzaminów ustala egzaminator w porozumieniu ze studentami. Student nie może być zobligowany do zdawania na kierunku podstawowym więcej niż jednego egzaminu w jednym dniu.

4a. Zajęcia składowe, będące częścią przedmiotu wieloskładnikowego, jeżeli program studiów przewiduje odrębne ich zaliczenie, zalicza się, co do zasady, przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej; w uzasadnionych przypadkach koordynator przedmiotu może na wniosek studenta wyrazić zgodę na przeprowadzenie takich zaliczeń w okresie sesji egzaminacyjnej. Przystąpienie studenta do egzaminu z przedmiotu wieloskładnikowego musi być zawsze poprzedzone zaliczeniem wszystkich zajęć składowych z tego przedmiotu. Studentowi należy umożliwić odpowiednio wcześniejsze zaliczenie zajęć składowych przedmiotu wieloskładnikowego przed terminem egzaminu z takiego przedmiotu.

5. Regulamin studiów w UŁ przewiduje, że w przypadku, gdy student nie stawił się w wyznaczonym pierwszym terminie na zaliczenie lub egzamin, prowadzący zajęcia nie później niż w ostatnim dniu sesji poprawkowej wpisuje do protokołu w systemie USOSweb ocenę niedostateczną.

6. Student, który do dnia egzaminu w podstawowej sesji egzaminacyjnej nie uzyskał zaliczenia ćwiczeń (z przedmiotu objętego egzaminem), traci pierwszy termin egzaminu i jest to równoznaczne z wpisaniem do systemu USOSweb w I terminie oceny niedostatecznej.

7. Po wpisaniu przez prowadzącego ocen do protokołu elektronicznego, student ma obowiązek zweryfikowania ocen zapisanych w USOSweb poprzez swoje konto w tym systemie i zgłoszenia niezwłocznie prowadzącemu przedmiot ewentualnych niezgodności.

8. Prowadzący zajęcia wpisuje ocenę uzyskaną przez studenta do protokołu zaliczeniowego bądź egzaminacyjnego. Do wpisywania ocen ogólnych zobowiązani są koordynatorzy przedmiotu. Wpisów do protokołów zaliczeniowych, egzaminacyjnych oraz ogólnych  należy dokonać niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 7 dni od dnia przeprowadzenia zaliczenia lub egzaminu, przy czym ostatecznym terminem uzupełnienia ocen jest ostatni dzień poprawkowej sesji egzaminacyjnej.

9. Studenci zobowiązani są do odbycia obowiązkowych szkoleń: BHP, Prawa Autorskiego i Przysposobienia bibliotecznego niezwłocznie po rozpoczęciu studiów, nie później jednak niż do końca pierwszego semestru. Niezaliczenie szkoleń w terminie spowoduje niezaliczenie semestru/roku, bez możliwości uzyskania wpisu warunkowego. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.eksoc.uni.lodz.pl

10. Wydział przedstawia ofertę zajęć do wyboru i w określonych terminach umożliwia rejestrację żetonową na te zajęcia. Student ma obowiązek zarejestrować się na taką ilość godzin zajęć do wyboru, która jest określona w programie studiów danego semestru i kierunku. Zajęcia do wyboru nie mogą się powtórzyć w całym toku studiów. Zaliczenie przedmiotów do wyboru odbywa się na zasadach zaliczania przedmiotów obowiązkowych.

11. Studentowi, który otrzymał z zaliczenia przedmiotu/zajęć składowych ocenę niedostateczną przysługuje prawo do odwołania się w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników zaliczenia (wprowadzenia oceny do systemu USOS) do Dziekana Wydziału. Wniosek musi być uzasadniony okolicznościami wskazującymi na nieprawidłowy przebieg zaliczenia. Zaliczenie komisyjne powinno się odbyć w ciągu dziesięciu dni od daty podjęcia decyzji przez Dziekana. Dziekan może również zarządzić zaliczenie komisyjne z własnej inicjatywy.

12. Jeżeli w terminie poprawkowym student otrzymał z egzaminu ocenę niedostateczną, Dziekan – na złożony w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu, wniosek studenta uzasadniony okolicznościami wskazującymi na nieprawidłowy przebieg egzaminu – może zarządzić egzamin komisyjny. Egzamin komisyjny powinien się odbyć w ciągu 10 dni od daty podjęcia decyzji przez Dziekana. Dziekan może również zarządzić egzamin komisyjny z własnej inicjatywy.

13. W przypadku nieuzyskania zgody na zaliczenie/egzamin komisyjny lub jeśli student nie zdał zaliczenia/egzaminu komisyjnego, może wystąpić o wpis warunkowy na następny semestr lub o powtarzanie semestru.

14. Ocena z zaliczenia/egzaminu komisyjnego zastępuje ocenę, od której student się odwołał.

     B. Zaliczenie semestru

Zasady ogólne

15. Student, który spełnił warunki zaliczenia semestru zostaje wpisany na kolejny semestr.

16. W przypadku niezaliczenia do końca sesji poprawkowej wymaganych planem studiów przedmiotów student może starać się o wpis warunkowy na kolejny semestr lub powtarzanie semestru.

Wpis warunkowy - Student może otrzymać warunkowe zaliczenie semestru w wypadku niezaliczenia maksymalnie dwóch przedmiotów. Student może mieć jednocześnie tylko dwa przedmioty objęte "warunkiem", co znaczy, że gdy ma już dwa nierozliczone przedmioty objęte wpisami warunkowymi, nie może ubiegać się o kolejne warunkowe zaliczenie semestru; gdy ma jeden nierozliczony przedmiot objęty wpisem warunkowym, może ubiegać się o  kolejne warunkowe zaliczenie semestru tylko z jednego przedmiotu; w przypadku, gdy student nie posiada zaległości, może ubiegać się o warunkowe zaliczenie semestru z dwóch przedmiotów.

Uzupełnianie przedmiotów objętych warunkiem powinno być ściśle związane z planem studiów. Przedmioty ujęte planem studiów w semestrze zimowym są realizowane w kolejnym roku do końca semestru zimowego, natomiast przedmioty ujęte planem studiów w semestrze letnim są realizowane w kolejnym roku do końca semestru letniego.

Za zgodą prowadzącego przedmioty z przedostatniego semestru studiów objęte warunkiem mogą być realizowane na ostatnim semestrze studiów.

Niezaliczenie przedmiotu objętego warunkiem powoduje powtarzanie semestru, w którym warunek był realizowany.

Powtarzanie semestru – Zgodnie z załącznikiem nr 3 do Regulaminu Studiów UŁ, Student Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, który nie uzyskał zaliczenia pierwszego semestru studiów zostaje skreślony z listy studentów. Student, który nie zaliczył drugiego semestru studiów może ubiegać się o powtarzanie tego semestru, przy czym możliwość powtarzania przyznaje się tylko jeden raz, a powtarzanie semestru wiąże się z opłatą, której wysokość określają odrębne przepisy.

Powtarzanie, w tym powtarzanie w wyniku wznowienia pierwszego semestru studiów jest niedopuszczalne. Możliwość powtarzania, w tym powtarzania w wyniku wznowienia drugiego semestru przyznaje się tylko jeden raz. Natomiast trzeci semestr i kolejne semestry student może powtórzyć, w tym wznowić dwa razy.

17. Student składa stosowne podanie  o wpis warunkowy lub o powtarzanie semestru/roku najpóźniej do 27 lutego 2023 r. (po semestrze zimowym) i do 25 września 2023 r. (po semestrze letnim).

18. Student skierowany na powtarzanie semestru ma prawo do zaliczenia maksymalnie dwóch przedmiotów objętych planem studiów wyższego semestru, przy czym „awansem" nie mogą być realizowane:

  • przedmioty objęte warunkiem,
  • przedmioty z puli zajęć do wyboru,
  • seminaria,
  • przedmioty z modułów specjalnościowych i wybieralnych.

Niezaliczenie przedmiotu objętego „awansem” wiąże się z koniecznością zaliczenia tego przedmiotu w trybie warunkowym, w związku z tym student posiadający nierozliczony jeden wpis warunkowy może ubiegać się o realizację „awansem” tylko jednego przedmiotu, a student mający nierozliczone dwa wpisy warunkowe nie ma możliwości ubiegania się o zaliczenia przedmiotów „awansem”.

Wyboru przedmiotów należy dokonać nie później niż w ciągu 7 dni od rozpoczęcia zajęć.

19. Studenci podejmujący powtarzanie roku/semestru, studia po urlopie, wznowienia lub zmieniający kierunek studiów zobowiązani są do wyrównania różnic wynikających
z planu i programu studiów w trybie i terminach określonych przez Dziekana.

20. W przypadku:

  • powtarzania semestru/roku,
  • zmiany kierunku studiów w ramach kierunków występujących w UŁ,
  • wznowienia studiów,
  • podjęcia studiów po urlopie,
  • podjęcia dodatkowych studiów na innym kierunku w ramach kierunków UŁ,
  • zaliczenia przedmiotów na innym kierunku w UŁ
  • udziału w programie mobilnościowym, do którego przystąpił UŁ

Dziekan uznaje zaliczone już przedmioty oraz uzyskane w związku z tym oceny oraz punkty ECTS. W przypadku braku ustalonej oceny lub braku przypisania punktów ECTS do przedmiotu Dziekan, kierując się ocenami z zajęć składowych, określa ocenę lub przypisuje punkty ECTS. Podejmując decyzję Dziekan kieruje się zbieżnością efektów uczenia się przedmiotu, uwzględniając w szczególności brak różnic w treściach programowych danego przedmiotu, formę i wymiar zajęć, formę ich zaliczenia oraz wymagania procesu dydaktycznego.

       C. Zakończenie studiów

21.  Jeśli student ostatniego semestru studiów nie uzyskał zaliczenia seminarium dyplomowego z powodu niezłożenia pracy dyplomowej do końca sesji poprawkowej, ma prawo ubiegać się o przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej i zaliczenia seminarium dyplomowego najwyżej na okres do jednego miesiąca. Na wniosek studenta termin złożenia pracy licencjackiej/magisterskiej może zostać przedłużony jedynie w wyjątkowych i udokumentowanych sytuacjach. Podania z uzasadnieniem typu „studia na dwóch kierunkach”, praca zawodowa nie będą uwzględniane. Podanie do Dziekana w tej sprawie, zaopiniowane przez promotora (konieczne jest wskazanie procentowego stanu zaawansowania pracy licencjackie/magisterskiej), należy składać w ciągu 7 dni od zakończenia sesji poprawkowej, tj. do 25.09.2023 r. O dodatkowe przedłużenie o kolejny miesiąc należy wystapić z podaniem do Rektora.

22.  Przed przystąpieniem do egzaminu licencjackiego/magisterskiego student zobowiązany jest rozliczyć się z elektronicznej karty obiegowej, oraz złożyć w COS:

  • wniosek o wydanie dyplomu
  • w przypadku absolwentów studiów rozpoczętych w roku akademickim 2018/2019 i wcześniej: dowód opłaty 60 zł (konto: UNIWERSYTET ŁÓDZKI Bank Polska Kasa Opieki S. A. II Oddział w Łodzi 07 1240 3028 1111 0010 2943 4436);  
  • legitymację studencką (dotyczy tylko studentów studiów II stopnia. Absolwenci studiów I stopnia mają prawo do zachowania legitymacji studenckiej do dnia 31 października roku, w którym zakończyli studia. Po upływie tego terminu absolwenci tracą prawo do posiadania legitymacji studenckiej i są zobowiązani zwrócić ją uczelni).