Tradycyjnie przedmiotem zainteresowań Koła są aspekty związane z zagospodarowywaniem przestrzeni, ochroną środowiska, planowaniem przestrzennym oraz integracją w ramach Unii Europejskiej. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich latach spektrum tematów poruszanych przez SKN SPATIUM znacznie się poszerzyło, obejmując zagadnienia m.in. przestrzeni publicznych, transportu miejskiego, architektury i urbanistyki, ekonomiki kultury i designu, estetyki, ochrony zabytków, systemów informacji przestrzennej, marketingu terytorialnego czy rynku nieruchomości.

Od początku swojej działalności SKN SPATIUM udowadnia, że kołem „naukowym” jest nie tylko z nazwy. Służą temu organizowane ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje dedykowane studentom. Koło od wielu lat utrzymuje bezpośrednie kontakty z organizacjami studenckimi z innych ośrodków akademickich w Polsce, a jego członkowie chętnie uczestniczą w naukowych wydarzeniach nie tylko na arenie krajowej, ale i europejskiej. Bardzo istotnym aspektem działalności SKN SPATIUM jest przeprowadzanie profesjonalnych projektów badawczych, które dostarczają wartościowych informacji nt. Łodzi, wykorzystywanych następnie w pracach podmiotów publicznych i prywatnych.

SKN SPATIUM dąży do integracji kierunku Gospodarka Przestrzenna. Dlatego od kilku lat organizuje Imprezy Integracyjne Gospodarki Przestrzennej, podczas których wspólnie bawią się zarówno studenci, jak i absolwenci kierunku oraz kadra akademicka. Dużym przedsięwzięciem są Dni Gospodarki Przestrzennej, czyli święto naszego kierunku, skupiające w sobie wydarzenia dedykowane społeczności GP.

Członkowie SKN SPATIUM chętnie dzielą się swoją wiedzą. Skutecznie czynią to poprzez organizację gier miejskich, klubów dyskusyjnych, spacerów tematycznych, warsztatów (także dla dzieci), wystaw i wykładów. Sposobem na dotarcie z wartościowymi informacjami do większego grona odbiorców jest Magazyn KWARTAŁ.

Inicjatywy Koła spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony łodzian, administracji publicznej, przedsiębiorców i mediów. Warto zauważyć, że Koło współpracuje z wieloma instytucjami publicznymi i partnerami biznesowymi, co zapewnia powiązanie nauki z praktyką.

Magazyn Kwartał
KWARTAŁ jest magazynem wydawanym przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM od 2003 roku. Jego celem jest zainteresowanie studentów tematyką związaną z Łodzią oraz szeroko pojętą problematyką gospodarowania przestrzenią. W tekstach publikowanych na łamach KWARTAŁU poruszane są różnorodne zagadnienia: planowanie przestrzenne, rewitalizacja, zrównoważony transport, rynek nieruchomości, rozwój regionalny, działalność samorządu terytorialnego, ochrona środowiska, kultura, marketing terytorialny itp. Staramy się w nim również informować o ważnych wydarzeniach związanych z kierunkiem Gospodarka Przestrzenna oraz z działalnością SKN SPATIUM. Chcemy, by KWARTAŁ obok artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym mieścił w sobie felietony i swobodne teksty dotyczące życia studenckiego, kultury i rozrywki.

WoonerfPOW- W ramach projektu przeprowadziliśmy cykl spotkań eksperckich, konsultacji z użytkownikami przestrzeni (mieszkańcami okolicznych kamienic, społecznością Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 111, BaseCampu, podmiotami zlokalizowanymi przy ul. POW). Przeprowadziliśmy badania naukowe pozwalające uzyskać od użytkowników przestrzeni opinię na jej temat, informację o występujących i dostrzeganych utrudnieniach czy rozwiązań, które zachęciłyby do przebywania w przestrzeni. Stworzyliśmy koncepcję zagospodarowania fragmentu ulicy POW oraz przedstawiono ją na ogólnodostępnych konsultacjach społecznych. Projekt zaprezentowaliśmy także w trakcie II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego w prezentacji „Młodzi dla Łodzi – działalność SKN SPATIUM na rzecz miasta Łodzi”. Realizując projekt współpracujemy m.in. z Urzędem Miasta Łodzi i podległymi mu jednostkami, organizacjami pozarządowymi, władzami oraz pracownikami Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, instytucjami zlokalizowanymi w pobliżu planowanego miejsca woonerfu.


Młodzi o Klimacie- Współpracujemy z EC1 przy tworzeniu konferencji dla osób młodych, głównie ze szkół średnich. Misją konferencji jest zapewnienie przestrzeni do dialogu dla młodych i ekspertów na temat zmian klimatycznych, będących obecnie najpoważniejszym wyzwaniem naszych czasów. Prowadziliśmy spacer badawczy wraz z warsztatami mający na celu przybliżenie jak można projektować miasta w sposób zrównoważony, żeby zapobiec zmianom klimatu oraz jak młodzi ludzie mogą wpłynąć na miasta i otaczającą ich przestrzeń.

BeeEksoc- Jest to projekt mający na celu przede wszystkim Wspieranie i budowanie bioróżnorodności w mieście, zwiększenie wydajności usług ekosystemowych, budowanie świadomości ekologicznej poprzez różnorodne działania edukacyjne, prowadzenie badań naukowych z obszaru różnych dziedzin nauki, integrację międzywydziałową kół naukowych, pracowników akademickich oraz rozwój oraz promowanie pszczelarstwa miejskiego. W współpracy z EkoEksoc oraz Stowarzyszaniem „Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej” prowadzimy warsztaty edukacyjne oraz rozwijające m.in. budowanie domków dla owadów oraz sesje do apiterapii, dzięki którym można się wyciszyć i zrelaksować. Na co dzień opiekujemy się znajdującymi się na terenie Wydziału ulami oraz domkiem.

GIS Day- 15 listopada przypada międzynarodowy dzień systemie informacji geograficznej. Z tej okazji wraz z SKN REAL ESTATE organizujemy coroczną konferencję studencką na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Zapraszani są prelegenci z różnych środowisk, reprezentanci sektora publicznego i prywatnego, którzy przedstawiają swoje unikalne spojrzenie na temat GISu. Poza prelekcjami i dyskusją odbywają się również warsztaty dla osób zainteresowanych technologiami opartymi na systemach informacji geograficznej.

Badanie preferencji transportowych - aktualnie odbywa się 3. edycja badania preferencji transportowych studentów łódzkich uczelni publicznych. Poprzednie zostały przeprowadzone w 2007 i 2010 roku i chcemy móc porównać, co zmieniło się w wyborze środka transportu studentów. 

Rekrutacja na początku każdego roku akademickiego. Chętnych, którzy chcą dołączyć poza rekrutacją zapraszamy do kontaktu spatium@uni.lodz.pl.

Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM

przy Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym

adres korespondencyjny: ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 3/5, 90-255 Łódź

adres e-mail: spatium@uni.lodz.pl

Facebook: facebook.com/SKNSPATIUM

Instagram: instagram.com/skn_spatium/