JĘZYKOWE TESTY DIAGNOSTYCZNE
dla studentów studiów I stopnia
(podstawa prawna: uchwała Senatu UŁ nr 206 z dnia 18.06.2021 (ze zm. z dnia 28.02.2023)w sprawie: zasad osiągania przez studentów Uniwersytetu Łódzkiego efektów uczenia się w zakresie znajomości i umiejętności posługiwania się nowożytnym językiem obcym)

Realizując postanowienia uchwały Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, Studium Języków Obcych udostępnia Państwu testy diagnostyczne z sześciu języków nowożytnych (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego). Celem testów jest określenie Państwa kompetencji językowych i przypisanie Państwa do właściwych grup (poziomów) na lektoratach z języka obcego.

Testy diagnostyczne są dostępne na uniwersyteckiej platformie zdalnego nauczania (https://moodle.uni.lodz.pl) od 30 października 2023r. Po zalogowaniu do platformy (logowanie odbywa się poprzez Centralny System Uwierzytelniania, czyli tak, jak do USOSweb), prosimy o wybranie kursu z testem z języka, którego znajomość chcecie Państwo sprawdzić. Należy przy tym podać klucz dostępu właściwy dla Wydziału (klucz dostępu dla Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ: ES97). Test należy rozwiązać w terminie do 22 grudnia 2023r.

Test diagnostyczny w roku akademickim 2023/2024 jest testem obowiązkowym dla wszystkich studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia. Rozwiązanie testu jest konieczne, aby zapisać się do grupy lektoratowej.

KAŻDY STUDENT MA PRAWO DO ROZWIĄZANIA TESTU TYLKO Z JEDNEGO  Z SZEŚCIU JĘZYKÓW!
NIE WOLNO ZAPISYWAĆ SIĘ NA TESTY Z KILKU JĘZYKÓW!
PROSZĘ ZACHOWAĆ WYNIK TESTU

Warunkiem nabycia prawa do zwolnienia z lektoratu (ale nie z egzaminu) oraz nabycia prawa do wyboru innego języka na dowolnym poziomie, jest uzyskanie dla poziomu B2 co najmniej 70 % poprawnych odpowiedzi i dla poziomu B2+ również 70 % poprawnych odpowiedzi.
Test pozwoli jedynie wtedy obiektywnie ustalić poziom kompetencji językowych, jeśli będzie rozwiązywany samodzielnie i w trakcie nie będziecie posługiwać się Państwo pomocami naukowymi (podręcznik, słownik itp.).

Jeśli okaże się, że osiągnęliście Państwo wynik na poziomie A1 lub A2, proszę podjąć odpowiednie kroki w celu nadrobienia braków. Sugerujemy kontakt ze Studium Języków Obcych UŁ, gdzie otrzymacie Państwo fachową poradę.

Jeśli osiągnęliście Państwo wynik uprawniający do rezygnacji z zajęć lektoratowych (B2, B2+), prosimy również o podjęcie przemyślanej decyzję odnośnie zwolnienia z lektoratu, ponieważ ten test nie zwalnia Państwa z egzaminu na poziomie B2 lub B2+, a egzamin ten zawiera elementy języka specjalistycznego dla danego kierunku studiów. Również w takiej sytuacji sugerujemy kontakt z Studium Języków Obcych UŁ ul. Pomorska 161/163, 90-236 Łódź, Sekretariat - tel. 42 635-52-72.

W przypadku problemów technicznych (logowanie do platformy, dostęp do kursów z testami), prosimy o kontakt z administratorem platformy.

Pismo przewodnie

Załącznik nr 2 - deklaracja przystąpienia do egzaminu programowego oraz wyboru innego języka obcego

Załącznik nr 3 - deklaracja wyboru drugiego języka obcego po zaliczeniu lektoratu na podstawie certyfikatu

Załącznik nr 4 - podanie o zwolnienie z egzaminu końcowego w zakresie nowożytnego języka obcego

Załącznik nr 5 - podanie o do dopuszczenie do egzaminu końcowego z języka obcego oraz zgodę na uczęszczanie na lektorat innego języka

Wnioski o zwolnienie z uczestnictwa w lektoracie (załącznik nr 3, 4 lub 5) z opinią Studium Języków Obcych można składać w COS w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15.01.2024r.

Deklaracji wyboru języka (załącznik nr 1) należy dokonać poprzez wypełnienie ankiety:

- deklaracja językowa - studia stacjonarne

- deklaracja językowa - studia niestacjonarne

- deklaracja językowa - Economics in English /Ekonomia w języku angielskim

Ankietę należy wypełnić w nieprzekraczalnym terminie do 22 grudnia 2023 roku.

Uzyskanie przez studenta kwalifikacji z języka obcego nowożytnego zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 lub wyższego na podstawie certyfikatu językowego, ujętego w wykazie certyfikatów potwierdzających znajomość nowożytnego języka obcego na studiach I stopnia w UŁ, jest równoważne ze zdaniem egzaminu z nowożytnego języka obcego, przeprowadzonego w Uniwersytecie Łódzkim, pod warunkiem posiadania przez studenta umiejętności językowych przewidzianych w Polskiej Ramie Kwalifikacji dla danego poziomu kształcenia. Zaliczenia przedmiotu w takich przypadkach dokonuje dziekan wydziału w porozumieniu z dyrektorem Studium Języków Obcych UŁ.