infograika2022

Zasady organizacji egzaminu dyplomowego
na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ

1. Podstawę przebiegu egzaminu dyplomowego określają przepisy Regulaminu studiów na Uniwersytecie Łódzkim (§ 52–59) Zarządzenie nr 130 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 14.04.2021 r. w sprawie: oświadczenia o samodzielnym napisaniu pracy dyplomowej i kończącej studia podyplomowe oraz zapewnienia jakości prac pisemnych w zakresie procedury antyplagiatowej i ich archiwizacji w Uniwersytecie Łódzkim (wraz z załącznikiem), zarządzenia Rektora Uniwersytetu Łódzkiego w sprawie podziału roku akademickiego, oraz Regulamin sesji egzaminacyjnej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.

2. Student jest zobowiązany przygotować pracę dyplomową zgodnie z wymaganiami obowiązującymi w Regulaminie Studiów, wymogami formalnymi pracy dyplomowej, oraz wytycznymi w zakresie struktury pracy. Wymogi formalne oraz struktura pracy dostępne są na stronie https://www.uni.lodz.pl/wydz/eksoc/strefa-studenta/prace-i-egzaminy-dyplomowe.

3. Decyzję o możliwości pisania pracy dyplomowej w języku obcym podejmuje Dyrektor Instytutu po zasięgnięciu opinii Kierownika Katedry na wniosek kierującego seminarium (nie dotyczy to prac dyplomowych pisanych na studiach prowadzonych w języku obcym). W przypadku prac dyplomowych pisanych w języku obcym wymagane jest streszczenie pracy w języku polskim.

4. W celu weryfikacji samodzielności napisanej pracy dyplomowej stosuje się system Jednolity System Antyplagiatowy (JSA).

5. Jeśli wynik analizy w systemie JSA wskazuje, iż przedłożona praca nie stanowi samodzielnego opracowania, wówczas kierujący pracą nie może dopuścić studenta do egzaminu dyplomowego. W takim przypadku kierujący pracą wpisuje do systemu USOSweb ocenę niedostateczną z seminarium dyplomowego.

6. Uzyskanie zaliczenia seminarium dyplomowego jest możliwe po zaliczeniu przez studenta wszystkich obowiązkowych przedmiotów (wpisanie przez prowadzących ocen do systemu USOSweb) i praktyk w toku studiów (jeśli przewidziane są w programie studiów), oraz po akceptacji pracy dyplomowej w systemie APD przez kierującego pracą. W sytuacji, gdy nie posiadając wiedzy o niezaliczeniu jakiegoś przedmiotu przez studenta kierujący seminarium dokonał wpisu zaliczenia seminarium dyplomowego, Dziekan może ten wpis anulować.

7. Prace dyplomowe składane są przez studentów wyłącznie w Archiwum Prac Dyplomowych (APD). Za datę przyjęcia pracy dyplomowej przez Centrum Obsługi Studenta (COS) uznaje się datę akceptacji pracy, czyli przekierowania jej w systemie APD z kroku 3 na krok 4 („przekaż do wpisania recenzji”). Po zaakceptowaniu pracy, data jej złożenia automatycznie wygeneruje się w systemie USOS

8. Egzamin dyplomowy powinien się odbyć nie później niż w ciągu jednego miesiąca od daty akceptacji/złożenia pracy w systemie APD.

9. Kierujący seminarium powinien dokonać akceptacji pracy dyplomowej w systemie APD pracy nie później niż 14 dni przed planowanym terminem przeprowadzenia egzaminu dyplomowego i nie później niż do końca sesji poprawkowej w semestrze kończącym studia.

10. Przed dopuszczeniem do egzaminu student zobowiązany jest zatwierdzić w systemie APD oświadczenie o samodzielnym przygotowaniu pracy dyplomowej o treści:

„Świadom odpowiedzialności prawnej oświadczam, że niniejsza praca dyplomowa została napisana przeze mnie samodzielnie i nie zawiera treści uzyskanych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami. Oświadczam również, że przedstawiona praca nie była wcześniej przedmiotem procedur związanych
z uzyskaniem tytułu zawodowego w wyższej uczelni.”

11. Warunkiem dopuszczenia studenta do egzaminu dyplomowego jest również nieposiadanie przez niego zaległości w opłatach za studia. Za weryfikację zobowiązań finansowych studenta wobec UŁ odpowiada pracownik COS.

12. Kierujący pracą akceptuje w systemie APD oświadczenie o poniższej treści, a następnie przekazuje pracę do recenzji.

„Oświadczam, że niniejsza praca została przygotowana pod moim kierunkiem i stwierdzam, że spełnia ona warunki do przedstawienia jej w postępowaniu o nadanie tytułu zawodowego.”

13. Kierujący pracą oraz recenzent dokonują oceny pracy w formie recenzji, poprzez umieszczenie ich w systemie APD przed zaakceptowaniem pracy przez kierującego pracą. Recenzje pracy dyplomowej są jawne, przy czym zasady tej nie stosuje się w przypadku pracy, której przedmiot objęty jest tajemnicą prawnie chronioną.

14. Kierujący pracą dyplomową zgłasza pracownikowi COS obsługującemu studentów, zamiar przeprowadzenia egzaminu na co najmniej 14 dni przed jego terminem za pośrednictwem poczty elektronicznej w domenie uni.lodz.pl. W zgłoszeniu egzaminu dyplomowego przekazuje dane pozwalające na wygenerowanie protokołu egzaminu, tj. dane studenta, skład komisji, termin obrony. Na tej podstawie pracownik COS rozpoczyna proces elektronicznego obiegu protokołu egzaminu dyplomowego w Archiwum Prac Dyplomowych (APD) (formularz zgłoszenia obrony).

15. Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym i przeprowadzają go jednostki organizacyjne Wydziału. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą: przewodniczący, kierujący pracą i recenzent pracy. Przewodniczących komisji egzaminacyjnych (posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego) wyznaczają
kierownicy jednostek organizacyjnych Wydziału.

16. Na egzaminie licencjackim zadawane są dwa pytania: (a) związane z kierunkiem studiów, (b) związane z tematyką pracy. Na egzaminie magisterskim zadawane są trzy pytania: (a) teoretyczne, (b) związane z kierunkiem studiów, (c) związane z tematyką pracy. Pytania związane z kierunkiem studiów i teoretyczne są losowane z wykazów zagadnień na egzaminy dyplomowe, obowiązujących dla poszczególnych kierunków studiów. Wykazy zagadnień udostępniane są studentom na stronie internetowej Wydziału co najmniej na początku ostatniego semestru seminarium dyplomowego.

17. Wynik egzaminu dyplomowego stanowi średnia ocen uzyskanych z poszczególnych odpowiedzi ustnych na pytania określone w pkt. 16, wpisane do protokołu. Ocena egzaminu dyplomowego wpisywana jest do protokołu jako średnia zaokrąglona do najbliższej oceny.

18. Zapisów punktu 17 nie stosuje się, gdy student uzyskał ocenę niedostateczną z odpowiedzi na co najmniej jedno z pytań określonych w punkcie 16. W takiej sytuacji student otrzymuje ocenę niedostateczną z egzaminu dyplomowego.

19. Przy egzaminie i ogólnym wyniku studiów stosuje się następujące oceny

 egzaminogólny wynik studiów
bardzo dobry5,04,61 i powyżej
dobry plus4,54,11 - 4,60
dobry4,03,61 - 4,10
dostateczny plus3,53,26 - 3,60
dostateczny3,0do 3,25
niedostateczny2,0 


20. Protokół egzaminacyjny dostępny w APD wymaga uzupełnienia przez przewodniczącego komisji m.in. o: treść zadanych pytań, ocenę z pracy, ocenę z egzaminu, oraz informację o wyniku egzaminu. Poprawnie wygenerowany i uzupełniony protokół powinien zwierać:

  • ocenę pracy dyplomowej, która jest średnią arytmetyczną ocen z recenzji i opinii kierującego pracą (bez zaokrąglenia – dopuszczalna jest ocena np. 3,75),
  • ocenę egzaminu dyplomowego,
  • średnią ważoną (obliczoną zgodnie z § 39 ust 5 i 6 Regulaminu studiów UŁ) ze wszystkich ocen ogólnych z przedmiotów przewidzianych w planie studiów i programie kształcenia.

21. Ogólny wynik studiów, który wpisywany jest w protokole i na dyplomie ukończenia studiów stanowi sumę:

  • 0,6 średniej ważonej z toku studiów,
  • 0,2 średniej arytmetycznej ocen pracy dyplomowej,
  • 0,2 oceny egzaminu dyplomowego.

22. Komisja egzaminacyjna może podwyższyć ocenę ogólną wyniku studiów maksymalnie o pół stopnia (0,5) studentowi, który nie powtarzał roku studiów, wyróżniał się w zakresie wybranej specjalności oraz otrzymał bardzo dobre oceny z pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego. Podwyższenie oceny wymaga uzasadnienia w protokole przez komisję egzaminacyjną.

23. Członkowie komisji egzaminu dyplomowego mają obowiązek elektronicznego zatwierdzenia protokołu egzaminu dyplomowego w ciągu 3 dni od dnia jego przeprowadzenia (instrukcja).

24. Protokół z egzaminu dyplomowego, opinię oraz recenzję generuje z systemów USOS oraz APD a następnie archiwizuje w teczce studenta pracownik Centrum Obsługi Studenta. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12.05.2020 r. do akt osobowych studenta może zostać włączony wydruk z elektronicznej postaci dokumentu (niewymagający odręcznego podpisu).

25. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na egzaminie dyplomowym, egzamin może być powtórzony w terminie miesiąca, na wniosek złożony przez studenta niezwłocznie po ustaniu przyczyny nieobecności.

26. Nieusprawiedliwiona nieobecność na egzaminie dyplomowym skutkuje wpisaniem oceny niedostatecznej do protokołu.

27. W przypadku otrzymania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej, egzamin może być powtórzony w terminie wyznaczonym przez Dziekana, nie wcześniej niż po upływie miesiąca i nie później niż przed upływem 3 miesięcy od daty pierwszego egzaminu.

28. W przypadku niezdania egzaminu w drugim terminie, Dziekan wydaje decyzję o skreśleniu z listy studentów.

29. Na wniosek studenta, termin złożenia pracy dyplomowej może zostać przedłużony jedynie w wyjątkowych i udokumentowanych sytuacjach o jeden miesiąc od końca sesji poprawkowej. Podstawą do złożenia wniosku o przedłużenie terminu zaliczenia seminarium dyplomowego nie może być studiowanie na dwóch lub więcej kierunkach bądź podjęcie pracy. Podanie studenta wymaga opinii kierującego pracą o stopniu zaawansowania pracy.

30. Przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego student zobowiązany jest wypełnić elektroniczną kartę obiegową oraz dostarczyć do Centrum Obsługi Studenta (poprzez umieszczenie w skrzynce podawczej bądź poprzez przesłanie pocztą):

  • wniosku o wydanie dyplomu - uczelnia wydaje absolwentowi dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu oraz ich 2 odpisy, w tym na wniosek studenta złożony do dnia ukończenia studiów:
    -odpis dyplomu do wyboru w jednym z języków: języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim;
    -odpis suplementu do dyplomu w języku angielskim.  

                                                                 

Dziekan Wydziału

Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ

dr hab. Rafał Matera, prof. UŁ

ETAP 1 – PRZED OBRONĄ

 

  1. We wskazanym przez promotora terminie uzgodnijcie wspólnie ostateczny temat  pracy dyplomowej zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
  2. Poczekaj, aż Twój temat pracy zostanie wpisany przez Centrum Obsługi Studenta do systemu USOS, dzięki czemu uzyskasz dostęp do Archiwum Prac Dyplomowych, w którym procedowana będzie Twoja praca dyplomowa. Tematy uzupełniane są przez COS na początku czerwca.
  3. Zaloguj się do systemu  APD (apd.uni.lodz.pl - logowanie jak do USOS) i sprawdź poprawność swojego tematu w obu językach. W razie niezgodności skontaktuj się z kierunkowym COS.
  4. Wpisz w obu językach (polskim i angielskim) słowa kluczowe oraz krótkie streszczenie swojej pracy dyplomowej.
  5. Zatwierdź w systemie APD oświadczenie o samodzielnym napisaniu pracy.
  6. Wgraj do systemu APD plik ze swoją pracą (zakładka moje prace).
  7. Wypełnij, podpisz i wgraj do systemu APD skan oświadczenia o wyrażeniu/niewyrażeniu zgody na udostępnienie pracy (wgraj plik jako „inny”).
  8. Jeśli Twoje dane i pliki są poprawne, kliknij „Przekaż do zatwierdzenia przez promotora”.
  9. Daj promotorowi czas na zapoznanie się z pracą i plikami.
  10. W przypadku uwag promotor „cofnie” Twoją pracę do poprawy, wówczas nanieś zmiany i wgraj poprawiony plik. W przypadku akceptacji promotor wyśle Twoją pracę do badania antyplagiatowego. Jeśli raport wskaże plagiat, wówczas Twoja praca nie zostanie przyjęta i może czekać Cię komisja dyscyplinarna. Jeśli promotor zaakceptuje raport, skieruje Twoją pracę w systemie APD na kolejny, 4 krok.
  11. Poczekaj, aż promotor i recenzent (oceniający prace dyplomową) przygotują recenzje Twojej pracy i wgrają je do APD. Może to zająć klika dni.
  12. Ostatnim krokiem jest akceptacja pracy dyplomowej przez promotora w systemie APD. Twoja praca zakończy swój obieg, kiedy znajdzie się w systemie APD na kroku 5.
  13. Termin Twojej obrony powinien być zgłoszony do COS przez promotora bądź sekretariat Instytutu.
  14. Przed obroną pamiętaj m.in. o przygotowaniu się na odpowiedzi na pytania egzaminacyjne. Wykaz zagadnień odpowiednich dla Twojego kierunku studiów znajdziesz (poniżej).

 

 

ETAP 2 – OBRONA

 

  1. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze, który powinien być elegancki i klasyczny.
  2. Przewodniczący komisji zweryfikuje Twoją tożsamość i przedstawi cały skład komisji egzaminacyjnej.
  3. Nastąpi losowanie pytań, w zależności od Instytutu, może ono wyglądać trochę inaczej.  
    Przy egzaminie licencjackim zdawane są 2 pytania:
    - związane z kierunkiem studiów,
    - związane z tematyką pracy.
    Przy egzaminie magisterskim zadawane są 3 pytania:
    - związane z kierunkiem studiów,
    - związane z tematyką pracy,
    teoretyczne.
  4. Poczekaj na ogłoszenie przez komisję wyników Twojego egzaminu. Komisja uzupełni wyniki egzaminu w systemie APD.
  5. Najpóźniej w dniu obrony wypełnij elektroniczną kartę obiegową i złóż w COS wniosek o wydanie dyplomu. Wniosek może być dostarczony bezpośrednio do kierunkowego COS lub do skrzynki podawczej bądź przesłany pocztą:

    Skrzynki podawcze znajdują się w przy każdym z pokoi Centrum Obsługi Studentów. Dostępne są w dniach: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 20.00. Wniosek należy zapakować w podpisaną i zaklejoną kopertę.

    Przesyłki za pośrednictwem poczty/kuriera należy kierować na adres:
    Centrum Obsługi Studenta
    Polskiej Organizacji Wojskowej 3/5,
    90-255 Łódź
    z dopiskiem nazwy kierunku oraz formy i poziomu studiów

 

ETAP 3 – PO OBRONIE

 

  1. Informacje o uzyskanych ocenach, średniej z całego toku studiów oraz numer dyplomu znajdują się w zakładce "dyplomy" na koncie w USOSweb. Dane te będą niezbędne do rekrutacji na kolejny stopień studiów.
  2. Jeśli potrzebujesz potwierdzenia uzyskania tytułu zawodowego, możesz pobrać z COS zaświadczenie o ukończeniu studiów. Będzie niezbędne w procesie rekrutacji na studia II stopnia.
  3. W zakładce „dyplomy” znajdzie się również informacja o tym, czy dyplom jest już gotowy do odbioru (pojawi się data dostępności dyplomu). Dyplom należy odbierać osobiście w pokoju D1. Konieczne wówczas będzie okazanie dowodu osobistego w celu weryfikacji Twojej tożsamości.

Na wniosek studenta termin złożenia pracy dyplomowej może zostać przedłużony jedynie w wyjątkowych i udokumentowanych sytuacjach o jeden miesiąc od końca sesji poprawkowej. Podstawą do złożenia wniosku o przedłużenie terminu zaliczenia seminarium dyplomowego nie może być studiowanie na dwóch lub więcej kierunkach bądź podjęcie pracy. Podanie studenta wymaga opinii kierującego pracą o stopniu zaawansowania pracy.

Szczegółowe zasady opisane zostały w dokumencie „Zasady organizacji egzaminu dyplomowego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ” (powyżej).

Student może wgrać pracę dyplomową do systemu APD dopiero po uzyskaniu zaliczenia wszystkich obowiązkowych przedmiotów i praktyk w toku studiów (po wpisaniu przez prowadzących wszystkich ocen do systemu USOSweb),

Promotor może uzupełnić ocenę z seminarium dopiero po akceptacji pracy w systemie APD (najbezpieczniej jest uzupełnić ją w dniu zaakceptowania pracy, czyli w dniu przekierowania pracy w systemie APD na krok 4).

 

Letnia sesja egzaminacyjna trwa od 12 czerwca do 2 lipca 2023 r.
Letnia sesja poprawkowa trwa od 1 września do 17 września 2023 r.

 

Z uwagi na przerwę wakacyjną wszelkie egzaminy dyplomowe (w tym na studiach II stopnia) powinny być przeprowadzane maksymalnie do 16 lipca 2023 r., a następnie po 1 września 2023 r., do 30 dni po zaakceptowaniu pracy dyplomowej*.

 

Szczegółowy terminarz dla studentów I stopnia, pragnących kontynuować naukę na studiach stacjonarnych II stopnia na UŁ:

Biorąc pod uwagę terminarz rekrutacji studenci studiów I stopnia, pragnący kontynuować naukę na studiach stacjonarnych II stopnia na UŁ, powinni zdać egzamin dyplomowy maksymalnie do 16 lipca 2023 r. w przypadku udziału w I turze rekrutacji oraz od 1 września do 17 września w przypadku udziału w II turze** rekrutacji.

- 1 krok rekrutacji - elektroniczna rejestracja oraz dokonanie wpłaty opłaty rekrutacyjnej od 5 maja do 17 lipca (I tura) oraz od 16 sierpnia do 17 września (II tura**). Zarejestrować się na studia II stopnia można już przed odbyciem egzaminu. W przypadku rejestracji bez posiadania wyników egzaminu dyplomowego należy w zakładce „wykształcenie” uzupełnić informację o dyplomie jaki będzie wydany oraz wymagane informacje o nim (rok uzyskania i kraj wydania). Następnie w formularzu, w którym uzupełnia się wyniki zaznaczyć checkbox przy ocenie wymaganej w rekrutacji w kolumnie "czy zdawany".

- 2 krok rekrutacji - przypisanie wirtualnych wpłat do kierunku oraz wprowadzanie wyników (kandydat nie może już dodawać i usuwać kierunku, a jedynie wprowadzać wyniki oraz przypisać opłatę rekrutacyjną do kierunku) do 20 lipca (I tura) oraz do 20 września (II tura**). Po otrzymaniu w systemie USOSweb wyników egzaminu dyplomowego należy zaznaczyć checkbox w kolumnie "znam wynik", a następnie uzupełnić dane.

** II tura rekrutacji odbędzie się tylko w przypadku niewypełnienia limitu przy naborze z I tury. Obrona w okresie wrześniowym nie zagwarantuje miejsca na upragnionym kierunku studiów magisterskich.

 

Szczegółowy terminarz dla studentów I stopnia, pragnących kontynuować naukę na studiach niestacjonarnych II stopnia na UŁ:

Biorąc pod uwagę terminarz rekrutacji, a także okres przerwy wakacyjnej studenci studiów I stopnia, pragnący kontynuować naukę na stadiach niestacjonarnych II stopnia na UŁ, powinni zdać egzamin dyplomowy maksymalnie do 16 lipca 2023 r. bądź od 1 września do 17 września.

- 1 krok rekrutacji - elektroniczna rejestracja oraz dokonanie wpłaty opłaty rekrutacyjnej od 2 sierpnia do 18 września. Zarejestrować się na studia II stopnia można już przed odbyciem egzaminu.
W przypadku rejestracji bez posiadania wyników egzaminu dyplomowego należy w zakładce „wykształcenie” uzupełnić informację o dyplomie jaki będzie wydany oraz wymagane informacje o nim (rok uzyskania i kraj wydania). Następnie w formularzu, w którym uzupełnia się wyniki zaznaczyć checkbox przy ocenie wymaganej w rekrutacji w kolumnie "czy zdawany".

- 2 krok rekrutacji - przypisanie wirtualnych wpłat do kierunku oraz wprowadzanie wyników (kandydat nie może już dodawać i usuwać kierunku, a jedynie wprowadzać wyniki oraz przypisać opłatę rekrutacyjną do kierunku) do 20 września. Po otrzymaniu w systemie USOSweb wyników egzaminu dyplomowego należy zaznaczyć checkbox w kolumnie "znam wynik", a następnie uzupełnić dane.

 

Terminarz dla studentów I i II stopnia, nie mających w planach kontynuacji nauki na UŁ:

Biorąc pod uwagę okres przerwy wakacyjnej studenci studiów I i II stopnia, nie mających w planach kontynuacji nauki w roku akademickim 2023/2024 na UŁ, powinni zdać egzamin dyplomowy maksymalnie do 16 lipca 2023 r., bądź w terminie od 1 września do 30 dni po zaakceptowaniu pracy dyplomowej*.

*Ostatecznym dniem akceptacji pracy dyplomowej w systemie APD jest 17 września. Na wniosek studenta termin złożenia pracy dyplomowej może zostać przedłużony jedynie w wyjątkowych
i udokumentowanych sytuacjach o jeden miesiąc od końca sesji poprawkowej. Podanie studenta wymaga opinii kierującego pracą o stopniu zaawansowania pracy.

Wniosek o wydanie dyplomu może być dostarczony do skrzynki podawczej bądź przesłania pocztą

Skrzynki podawcze znajdują się w przy każdym z pokoi Centrum Obsługi Studentów. Dostępne są w dniach: od poniedziałku do piątku w godzinach  od 9.00 do 18.00. Wniosk należy zapakować w podpisaną i zaklejoną kopertę.


Przesyłki za pośrednictwem poczty/kuriera należy kierować na adres:
Centrum Obsługi Studenta
Polskiej Organizacji Wojskowej 3/5,
90-255 Łódź
z dopiskiem nazwy kierunku oraz formy i poziomu studiów

Praca z klauzulą poufności to praca dyplomowa, której udostępnianie, a także umieszczanie w systemach stosowanych przez UŁ zostało ograniczone ze względu na zawarte w niej informacje podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych.,

Na wniosek studenta lub na podstawie umowy zawartej między zainteresowanym podmiotem a Uniwersytetem Łódzkim i za zgodą Dziekana praca dyplomowa może uzyskać klauzulę poufności. Warunkiem nadania pracy dyplomowej klauzuli poufności jest uzasadnienie powodów utajnienia wskazanych przez zainteresowany podmiot, z którego danych student korzystał przygotowując pracę dyplomową oraz opinia kierującego pracą.

Praca dyplomowa z klauzulą poufności podlega obowiązkowi wgrania do Archiwum Prac Dyplomowych (APD), natomiast nie jest przekazywana do repozytorium pisemnych prac dyplomowych.
Praca dyplomowa z klauzulą poufności podlega ocenie antyplagiatowej z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA).
Egzemplarz pracy dyplomowej stanowiący własność studenta, po złożeniu egzaminu dyplomowego nie podlega ochronie przez UŁ.

Wniosek o nadanie klauzuli poufności pracy dyplomowej

Oświadczenie kierującego pracą i recenzenta pracy dyplomowej o poufności pracy dyplomowej

Oświadczenie członków komisji egzaminu dyplomowego o poufności egzaminu dyplomowego